Posłuszeństwo zaawansowane

Kurs: Posłuszeństwo zaawansowane
Czas trwania:
4 weekendy
Ilość spotkań:
8 spotkań po około 90 minut
Koszt
: 600 zł

Pies Towarzyszący 2 stopnia.
I, II, III etap.
Poziom dla prawdziwych pasjonatów szkolenia.
Kurs przeznaczony jest dla psów dorosłych, które mają przepracowany poziom wyszkolenia na poziomie podstawowym, a przede wszystkim wzorowe relacje z przewodnikiem.
Na tym etapie wszystkie ćwiczenia wykonujemy bez smyczy.
Na kursie zaawansowanym będziemy dążyć do osiągnięcia celu, jakim jest umiejętność wykonania ćwiczeń opisanych poniżej.

1. Chodzenie przy nodze bez smyczy.
Około 45 kroków na wyznaczonej trasie. Komendy można wydać przy ruszaniu i zwrotach. Po przejściu 15 kroków przewodnik wykonuje zwrot w prawo, po przejściu następnych 15 kroków –zwrot w lewo, po dalszych 15 krokach wykonuje w tył zwrot i zatrzymuje się, a pies siada przy nodze. Tą samą drogą przewodnik wraca z psem niezbyt szybkim biegiem do miejsca startu, wykonując jak poprzednio wszystkie zwroty. Po przyjściu do miejsca startu wykonuje w tył zwrot i zatrzymuje się, a pies siada bez komendy przy nodze.

2. Przywołanie z zatrzymaniem stój.
Przewodnik pozostawia psa w pozycji siedzącej  i odchodzi od niego na odległość 30 kroków, zatrzymuje się  odwraca w stronę psa i przywołuje psa komendą i/lub znakiem optycznym. Pies powinien jak najszybciej, najkrótszą drogą biec do przewodnika. Gdy pies przebiegnie połowę dystansu, przewodnik daje komendę „ stój” która może być połączona z krótkim gestem. Pies powinien niezwłocznie stanąć. Następnie przewodnik przywołuje psa.

3. Aportowanie własnego koziołka drewnianego.
Przewodnik rzuca aport na odległość około 10 kroków (7 m). Aportem jest koziołek drewniany dostarczony przez przewodnika. Pies w czasie rzutu powinien spokojnie siedzieć przy nodze przewodnika. Na polecenie sędziego przewodnik wysyła psa komendą do przyniesienia. Pies powinien szybko, najkrótszą drogą pobiec po przedmiot, podnieść  go na następną komendę do przywołania szybko go przynieść.

4. Skok przez przeszkodę.
Ćwiczenie rozpoczyna się w odległości 3 m przed przeszkodą . Na polecenie sędziego przewodnik wysyła psa komendą do skoku, sam pozostając w miejscu rozpoczęcia ćwiczenia. Gdy pies przeskoczy „tam”, przewodnik może dać komendę do skoku powrotnego i następną komendą przywołującą psa, na co pies powraca do przewodnika.

5. Zmiany pozycji stój / siad / waruj.
Przewodnik odchodzi od psa na 10 kroków. Po zatrzymaniu odwraca się do psa. Na polecenie sędziego przewodnik daje psu komendy do przyjęcia odpowiednich pozycji. Po zakończeniu zmian pozycji przewodnik wraca do psa.

6. Stój z marszu i powrót do psa.
Przewodnik rozpoczyna marsz z psem przy nodze, bez smyczy. Po przejściu ok.10 kroków przewodnik daje psu komendę stój i sam kontynuuje marsz. Pies powinien niezwłocznie zatrzymać się w pozycji stojącej, przy czym przewodnik nie może zmienić tempa marszu ani się obejrzeć. Po odejściu na odległość 20 kroków przewodnik zatrzymuje się i odwraca do psa. Na znak sędziego przewodnik powraca do psa.

7. Siad z marszu i powrót do psa.
Przewodnik rozpoczyna ćwiczenie bezpośrednio po zakończeniu ćwiczenia poprzedniego. Na znak sędziego rozpoczyna marsz z psem przy nodze, bez smyczy. Po przejściu ok.10 kroków przewodnik daje psu komendę siad i sam kontynuuje marsz. Pies powinien niezwłocznie usiąść, przy czym przewodnik nie może zmienić tempa marszu ani się obejrzeć. Po odejściu na odległość 20 kroków przewodnik zatrzymuje się i odwraca do psa. Na znak sędziego przewodnik wraca do psa.

8. Waruj z marszu i przywołanie.
Po zakończeniu poprzedniego ćwiczenia przewodnik rozpoczyna marsz z psem przy nodze. Po przejściu ok. 10 kroków daje psu komendę waruj i sam kontynuuje marsz. Pies powinien niezwłocznie zawarować, przy czym przewodnik nie może zmienić tempa marszu ani obejrzeć się. Po odejściu na odległość 20 kroków przewodnik zatrzymuje się i odwraca do psa. Na znak sędziego przewodnik przywołuje psa komendą.

9. Pozostawanie w pozycji siad.
Przewodnik pozostawia psa w odległości 20 kroków od siebie i staje tyłem. Po zakończeniu ćwiczenia wraca do psa.

10. Pozostawanie w pozycji waruj.
Przewodnik pozostawia psa w odległości 20 kroków od siebie i staje tyłem. Po zakończeniu ćwiczenia wraca do psa.

REGULAMIN